Top

قهوه


 • قهوه ویلا ماریا (Villa Maria)

  قهوه ویلا ماریا (Villa Maria)

    Description:

      This Colombian coffee, coming from the  region Sonson (Antioquia), was picked and processed at the fazenda Finca Villa Maria Suhsuh.

  :توضیحات

      نژاد این قهوه کلمبیاست که از منطقه سون سون (ایالت آنتیکویا) برداشت و در مزارع مرتع ویلا ماریا فراوری می گردد.


  ادامه مطلب

 • حرکت نستله به سمت قهوه موج سوم

  حرکت نستله به سمت قهوه موج سوم

  در کمپین تبلیغاتی جدید نسپرسو، معیشت کارگران مزارع قهوه به تصویر کشیده شده. چندی پیش نستله سهام اکثریت بلو باتل، یکی از طلایه‌داران قهوه تخصصی را خریداری کرد. در ماه‌های اخیر نستله، بزرگ‌ترین شرکت مواد غذایی و نوشیدنی در جهان، تغییراتی در استراتژی و عملکردش ایجاد کرد تا به حال و هوای قهوه‌ تخصصی نزدیک‌تر شود و از تغییرات بازار عقب نماند.

  این روزها دیگر خبر عجیبی نیست که یک شرکت عظیم تجاری که در حوزه‌ی نوشیدنی و قهوه فعال است کسب‌و‌کاری کوچک و برند آن را بخرد. هم‌زمان با ظهور و رشد برشته‌کاری‌های کوچک در گوشه‌و‌کنار جهان شرکت‌های بزرگ که به دنبال افزایش سهم‌شان از بازار قهوه تخصصی هستند این کافه‌ها و برشته‌کاری مستقل را چون میوه‌ی رسیده از درخت می‌چینند و به مجموع زیرشاخه‌های‌شان اضافه می‌کننند.


  ادامه مطلب

 • قهوه لاواتزا قهوه‌ محبوب ایتالیا

  برای بسیاری از قهوه‌نوش‌ها و دوست‌داران قهوه در دنیا لاواتزا (Lavazza) نامی شناخته‌شده است. برندی که بیش از صد سال از تاسیس آن در تورین ایتالیا می‌گذرد و امروزه با تنوع ترکیب‌های متفاوت قهوه و محصولات جانبی‌اش سهم بزرگی از بازار قهوه‌ی جهان را به خود اختصاص داده است. لاواتزا با تولید دستگاه‌های مختلف اسپرسوساز و تاسیس مدرسه‌های قهوه نشان داده که سوای حضور در بازار جهانی، نقشی را هم برای خودش در ایجاد و ارتقای فرهنگ قهوه‌نوشی در نظر گرفته. آن‌چه می‌خوانید مروری بر تاریخچه و فعالیت‌های این برند معروف است. برندی که با شعار «قهوه‌ محبوب ایتالیا» نه فقط از اهالی کشور چکمه‌ای، که دل قهوه‌نوش‌های بسیاری را در سراسر دنیا ربوده است.


  ادامه مطلب

 • کمک استارتاپی دوست‌دار محیط‌زیست به کشت پایدار قهوه

  استارتاپی به نام انوریتاس (Enveritas) سعی دارد با بهره‌گیری از فناوری‌های مدرن، هوش مصنوعی و پردازش داده‌های ماهواره‌ای، هزینه‌ی بررسی و صدور گواهی‌های قهوه‌ی پایدار را برای تولید‌کنندگان کاهش دهد و به کشاورزان خرد کمک کند تا از این بازار در حال رشد سهم بزرگ‌تری به دست بیاورند.

  روز‌به‌روز تقاضا برای قهوه و محصولاتی که به صورت پایدار تولید شده‌اند در سراسر جهان بیشتر می‌شود ولی همچنان بسیاری از کشاورزان و تولید‌کنندگان نمی‌توانند از مواهب این بازار در حال رشد بهره‌مند شوند زیرا اثبات این‌که فعالیت‌هایشان همسو با اشتغال پایدار و سیاست‌های دوست‌دار محیط‌زیست است بسیار زمان‌بر و پرهزینه است.


  ادامه مطلب

 • قهوه گونه‌ی گیاهی در خطر انقراض

  بررسی‌های بسیار نشان می‌دهند گرمایش زمین و تغییر آب و هوا بقای قهوه، این گونه‌ی گیاهی عزیز را به خطر انداخته‌ و ممکن است در چند دهه‌ی آینده حتی اگر دانشمندان موفق به حفظ گونه‌ای به نام قهوه شوند احتمالا طعم این نوشیدنی محبوب دست‌خوش تغییرات چشم‌گیری خواهد شد.

  دگرگونی‌های محیط‌زیست در سال‌های اخیر دانشمندان و صاحبان صنایع را بر آن داشته با تمام توان بکوشند راهی بیابند تا قهوه در برابر شرایط آب‌وهوایی مقاوم‌تر و با محیط سازگارتر شود. اولگا یورکینا در یادداشتی برای ورلدکرانچ (Worldcrunch) می‌نویسد:


  ادامه مطلب

 • قهوه‌ی اتیوپی خاستگاه گونه عربیکا

  اتیوپی در دنیای قهوه بسیار با اهمیت است. این کشور – به روایت بسیاری – محل کشف اولین دانه‌های قهوه است، عمدتا قهوه‌ی عربیکا در آن کشت می‌شود، تنوع قهوه در آن به بیش از هزار زیرگونه می‌رسد و خاستگاه بسیاری از زیرگونه‌های عربیکا در جهان است. در بسیاری از رقابت‌های قهوه و غذا در جهان، قهوه‌ی اتیوپی در بالاترین رتبه‌ها قرار می‌گیرد. به همین خاطر است که صنعت قهوه در بعدی جهانی خود را وام‌دار کشور اتیوپی می‌داند.

   


  ادامه مطلب

 • قهوه ترک و چهره‌های مختلف آن

  «قهوه ترک» بیش از آن‌که به روشی خاص برای دم‌آوری قهوه اشاره داشته باشد، در نگاهی سمبلیک نقش انکارناپذیر ترک‌ها در معرفی قهوه به‌عنوانی نوشیدنی‌ای شرقی به جهان امروزی را نمایندگی می‌‌کند. با این‌حال هرجایی به همین قهوه ترکی که به‌سادگی از هم‌نشینی آب و سابه‌ی قهوه در جذوه به‌دست می‌آید، چیزهایی می‌افزایند و اسمی بر آن می‌نهند.

  هرچند قهوه قدیمی‌ترین نوشیدنی گرم در دنیای قدیم نیست ولی کارکرد آن به عنوان روان‌ساز روابط اجتماعی باعث شده تا این نوشیدنی یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های گرم امروزی باشد. در مورد تاریخچه قهوه و قهوه‌خانه‌ و موج‌های جدید قهوه به کرات نوشته شده است. من در این یادداشت می‌خواهم در مورد دروازه تاریخی قهوه به دنیا و یکی از مشهورترین سبک‌های دم‌آوری قهوه و تنوع آن یعنی قهوه ترک بنویسم.


  ادامه مطلب

 • پژوهشی فراملی برای یافتن قهوه مقاوم در برابر تغییرات اقلیمی

  این پروژه «پرورش قهوه مناسب برای اگروفارستری» (BREEDing Coffee for AgroForestry Systems) یا به اختصار BREEDCAFS نام دارد که جولای ۲۰۱۷ آغاز شده و قرار است تا سال ۲۰۲۱ ادامه داشته باشد. هدایت این پروژه بر عهده‌ی واحد پژوهش جمعی و توسعه اطلاعات کمیسیون اروپا است.

  دگرگونی‌های اقلیمی محصولات کشاورزی و گونه‌های گیاهی بسیاری را به خطر انداخته. یکی از گونه‌های گیاهی در خطر قهوه است. گرمایش زمین، خشک‌سالی و بیماری صدمات شدید و جبران‌ناپذیر به گیاه قهوه می‌زند و دگرگونی‌های اقلیمی این گونه را در خطر جدی قرار داده‌اند.


  ادامه مطلب

 • گونه‌های وحشی قهوه در معرض خطر انقراض

  عربیکا نسبت‌به دمای بالا حساس است در حالی‌که روبوستا نسبت‌به خاک‌های خشک آسیب‌پذیر است. تنوع ژنتیکی درون ۱۲۴ گونه‌ی وحشی قهوه می‌تواند به اصلاح‌گران کمک کند تا قابلیت زنده‌مانی گیاهان تجاری را در مواجهه با تغییرات اقلیمی تقویت کنند. آرون دیویس نویسنده‌ی مقاله می‌گوید:

  برخی از گونه‌های قهوه دارای صفاتی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد در شرایط دشوار محیطی رشد کنند، اما اگر گونه‌ها کم‌کم از بین بروند، این گزینه‌ها نیز از بین خواهند رفت.


  ادامه مطلب

 • قهوه، نسکافه یا کاپوچینو؟

  فکرش را کنید در یک عصر سرد زمستانی نوشیدن یک فنجان قهوه داغ ترک یا عرب اصیل معطر آن هم به همراه چند تکه کیک شکلاتی اسفنجی که بتواند برای مدت کوتاهی طعم مطبوع قهوه را در داخل دهان نگهدارد چقدر می چسبد! اما پرسش های زیادی درباره این نوشیدنی پرسیده می شود.

   این که کافی میکس، کاپوچینو، اسپرسو و قهوه چه تفاوتی با هم دارند؟ فرق میان قهوه فوری با قهوه پودری معمولی و نسکافه در چیست و کافئین کدامیک بیشتر است؟ آیا مصرف پودرهای آماده کافی میکس که در بازار موجود است، توصیه می شود؟ این قهوه هایی که عبارت بدون کافئین روی آن قید شده، واقعا کافئین ندارد؟ چرا رنگ قهوه ها با هم متفاوت است؟ آیا قهوه از نظر خواص درجه بندی می شود؟ بیماران دیابتی می توانند هر نوع قهوه ای بخورند؟ اصلا ویژگی یک قهوه خوب چیست؟


  ادامه مطلب