Top

کپسول قهوه

کپسول قهوه
 

کپسول قهوه
شاید به جرات بتوان گفت کپسول و پَد قهوه تحول بزرگی را در زمینه تهیه قهوه در کوتاه ترین زمان ممکن و به سادگی هرچه تمام تر فراهم آورده اند. کپسول و پد قهوه ظروف و بسته بندی هایی استاندارد از قهوه هستند که میزان مشخصی از پودر قهوه را در خود جای داده اند تا یک نوشیدنی لذیذ قهوه (اسپرسو) را برای شما به سادگی و سریع تهیه نمایند. قهوه اسپرسویی خوش طعم و عطر همچون یک باریستای نیمه حرفه ای که در کوتاه ترین زمان ممکن، به آسانی و بدون نیاز به هیچگونه مهارت خاصی میتوان تهیه نمود. بطور کلی ساختار کپسول قهوه تشکیل شده از قسمت های درپوش (از جنس آلومینیوم)، فیلتر بالایی (در برخی کپسول ها وجود ندارد)، بدنه اصلی حاوی پودر قهوه (ازجنس آلومینیوم یا پلاستیک) و فیلتر زیرین که در تصویر زیر نشان داده شده است :

 

کپسول قهوه

 ابداع کننده و رهبر بازار کپسول های قهوه، شرکت نِسپرِسو (Nespresso – 1986 Lausanne, Switzerland) از مجموعه شرکت های غذایی نستله (Nestle – 1866 Vevey, Vaud, Switzerland)کشور سوئیس میباشد که کپسول های خود را از جنس آلومینیوم میسازد تا علاوه بر حفظ طعم و مزه قهوه درون کپسول ها به بازیافت آن ها نیز بپردازد. شرکت نِسپرسو همچنین برای عملیات بازیافت این کپسول های قهوه اقدامات وسیعی را با همکاری اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) نموده است.

کپسول های نسپرسو اغلب با وزن استاندارد 5 گرم (برای 1 شات نوشیدنی اسپرسو) تولید میشوند و باتوجه به اندازه و شکل ظاهری شان بایستی توسط دستگاه های مخصوصی مورد استفاده قرار گیرند. شرکت نسپرسو انواع مختلف این دستگاه ها را با همکاری شرکت ایتالیایی دلونگی (De'Longhi - 1902 Treviso, Italy) وارد بازار کرده است.
ذکر این نکته حائز اهمیت است که پس از اتمام حق انحصاری ساخت کپسول های قهوه توسط شرکت نسپرسو، سایر شرکت های فعال در این زمینه دست بکار شدند و جهت معرفی انواع محصولات قهوه خود اقدام به تولید کپسول های قهوه سازگار با دستگاه های نسپرسو نمودند. چراکه دستگاه های نسپرسو توانسته بودند به خانه های میلیون ها نفر در سراسر جهان راه پیدا کنند.
یکی از شرکت های معروف در زمینه قهوه، شرکت استارباکس (Starbucks – 1971 Seattle, Washington) است که از این قافله عقب نمانده و بلافاصله شروع به تولید کپسول های قهوه سازگار با دستگاه های نسپرسو کرد. باتوجه به محبوبیت و شهرت این برند آمریکایی بین بسیاری از مردم سراسر جهان، در مدت زمان کوتاهی توانست کپسول های قهوه تولید شده خود را با قیمت های تقریبا لوکس بفروش برساند. در زیر نمونه هایی از کپسول های قهوه شرکت استارباکس نمایش داده شده اند :

کپسول دولچه گوستو - Dolce Gusto Capsule :
یکی دیگر از شرکت های زیرمجموعه شرکت بزرگ و بین المللی نستله (Nestle – 1866 Vevey, Vaud, Switzerland) در کشور سوئیس به نام شرکت نسکافه (Nescafe – 1938 Switzerland) میباشد که ابداع کننده نوع دیگری از کپسول بحساب می آید. این کپسول ها حاوی مقدار بیشتری پودر قهوه هستند (حدود 7 گرم). این کپسول ها نه تنها حاوی پودر قهوه هستند بلکه با اقدام خلاقانه این شرکت کپسول های حاوی پودر شیر، پودر کاکائو و انواع دمنوش و چای هم تولید و به بازار عرضه شده اند. بنابراین باتوجه به تنوع این کپسول ها میتوان انواع نوشیدنی های حاوی قهوه اسپرسو از جمله : کاپوچینو، لته، ماکیاتو، شکلات داغ و همچنین انواع دمنوش و چای را تهیه نمود.

 

کپسول قهوه


برای تهیه نوشیدنی از کپسول های دولچه گوستو بایستی از دستگاه های مخصوص دولچه گوستوی نسکافه (Nescafe Dolce Gusto) که با همکاری شرکت ایتالیایی دلونگی (De'Longhi - 1902 Treviso, Italy) تولید شده اند استفاده نمود.

    

کپسول قهوه

پرفروش ترین ها

پربازدیدترین ها