Top

استارباکس

دانه قهوه استارباکس

استارباکس

استارباکس یکی از شناخته‌شده‌ترین کافی‌شاپ‌های جهان است که با بیش از ۱۹هزار شعبه در ۶۰ کشور٬ بزرگ‌ترین کافی‌شاپ زنجیره‌ای در جهان به شمار می‌آید. در ایران به دلیل قطع روابط تجاری با ایالات متحده آمریکا، استارباکس هیچ شعبه‌ای ندارد. اولین شعبه استارباکس در شهر سیاتل آمریکا در سال ۱۹۷۱ باز شد و هم‌اکنون دفتر اصلی این شرکت در همین شهر قرار دارد. براساس اطلاعات موجود در ویکی‌پدیا، ۱۲۹۳۷ کافه استارباکس در آمریکا فعال است. این شرکت نامش را از یکی از شخصیت‌های رمان معروف هرمان ملویل، ‘موبی‌دیک‘ گرفته است. در کافه‌های استارباکس علاوه بر انواع قهوه‌های گرم و سرد، چای، کیک، ساندویچ‌های آماده و دیگر نوشیدنی‌ها هم عرضه می‌شود. همچنین مشتریان می‌توانند بسته‌های قهوه استارباکس و دیگر محصولات این شرکت مثل ماگ٬ بطری‌های مخصوص قهوه و انواع قهوه‌سازهای خانگی را از شعبات استارباکس خریداری کنند. قهوه‌های استارباکس در اندازه‌هایی با نام‌های تال (۳۵۰ میلی‌لیتر)٬‌ گرانده (۴۷۰ میلی‌لیتر)٬‌ ونتی (۵۹۰ یا ۷۷۰ میلی‌لیتر) و ترنتا (۸۹۰ میلی‌لیتر) به مشتریان ارائه می‌شود. این نام‌گذاری توسط خود استارباکس انجام شده است. منتقدان حوزه سلامت معتقدند نوشیدن نزدیک به ۱ لیتر قهوه در یک وعده به‌شدت برای بدن مضر است.

تاریخچه

در سال ۱۹۷۱ در شهر سیاتل آمریکا یک معلم زبان انگلیسی به نام جری بالدوین، یک معلم تاریخ به نام زو سیگل و نویسنده‌ای به نام گوردن بوکر٬ محلی را راه انداختند که در آن قهوه خام و تجهیزات مختلف می‌فروختند. در سال ۱۹۸۲ موسس اصلی شرکت استارباکس، هوارد شولتز با پیشنهاد فروش قهوه و اسپرسو در کنار قهوه خام به جمع شرکا پیوست. در سال ۱۹۸۷ مالکان استارباکس حق امتیاز فروشگاه‌های خود را به شولتز واگذار کردند و او به سرعت شعبه‌های استارباکس را در آمریکای شمالی گسترش داد. اولین کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای استارباکس در همان سال، در شهرهای شیکاگو در آمریکا و ونکوور در کانادا تاسیس شدند. در سال ۱۹۹۶ اولین کافی‌شاپ استارباکس خارج از آمریکای شمالی در شهر توکیو در ژاپن راه‌اندازی شد. استارباکس در آفریقا٬ در کشورهای مصر و مراکش نیز شعبه دارد.

از سال‌ها پیش در بعضی شهرهای مختلف دنیا کیوسک‌های سیار قهوه استارباکس در خیابان‌ها به عرضه قهوه به قهوه‌دوستان مشغولند. در سال ۲۰۰۶ مستندی با عنوان ‘قهوه: طلای سیاه‘ ساخته و در آن به بعضی سیاست‌های مدیریتی شرکت استارباکس در به خدمت گرفتن کارگران و کشاورزان مزارع قهوه اعتراض شد. در سال ۲۰۰۹ شرکت استارباکس قهوه فوری به بازار عرضه کرد. این بسته‌های آماده قهوه که VIA نام داشتند٬ چندان به مذاق طرفداران سنتی قهوه‌های این شرکت خوش نیامد. منتقدان این اقدام را در تعارض با شعارهای اساسی استارباکس می‌دانستند. در مارس ۲۰۱۲ اولین نمونه از کافی‌شاپ‌های مفهومی استارباکس در آمستردام هلند آغاز به‌کار کرد. این شعبه استارباکس٬ در حقیقت کانسپتی است که از آن به عنوان قهوه‌خانه‌های «موج سوم» یاد می‌شود. استارباکس در پاسخ به بازخوردهای مشتریان در جهت ارائه خدمات بیشتر٬ در ژانویه ۲۰۱۲ اعلام کرد که به‌زودی در شعباتی از استارباکس در شهرهای آتلانتا و جنوب کالیفرنیا برای اولین بار شراب٬ آبجو و غذا سرو خواهد شد. (آیکافی)

 
  • 1
  • 1

پرفروش ترین ها

پربازدیدترین ها