Top

کمک استارتاپی دوست‌دار محیط‌زیست به کشت پایدار قهوه

کمک استارتاپی دوست‌دار محیط‌زیست به کشت پایدار قهوه

استارتاپی به نام انوریتاس (Enveritas) سعی دارد با بهره‌گیری از فناوری‌های مدرن، هوش مصنوعی و پردازش داده‌های ماهواره‌ای، هزینه‌ی بررسی و صدور گواهی‌های قهوه‌ی پایدار را برای تولید‌کنندگان کاهش دهد و به کشاورزان خرد کمک کند تا از این بازار در حال رشد سهم بزرگ‌تری به دست بیاورند.
 

انوریتاس

 

روز‌به‌روز تقاضا برای قهوه و محصولاتی که به صورت پایدار تولید شده‌اند در سراسر جهان بیشتر می‌شود ولی همچنان بسیاری از کشاورزان و تولید‌کنندگان نمی‌توانند از مواهب این بازار در حال رشد بهره‌مند شوند زیرا اثبات این‌که فعالیت‌هایشان همسو با اشتغال پایدار و سیاست‌های دوست‌دار محیط‌زیست است بسیار زمان‌بر و پرهزینه است.

در عمل، تنها شرکت‌های بزرگ و مزارع کلان هستند که می‌توانند گواهی توسعه پایدار کسب کنند. انوریتاس استارتاپی است که با پردازش داده‌های مکان‌محور سعی دارد این شرایط را تغییر دهد و فرآیند کسب تاییدیه‌های لازم را سریع‌تر و کارآمدتر کند. استفاده از خدمات این کسب‌و‌کار نوپا که خود را یک سازمان عام‌المنفعه معرفی می‌کند برای صاحبان مزارع کوچک رایگان است.

مدیرعامل انوریتاس دیوید براونینگ (David Browning) و مدیر ارشد آن کارل کروون (Carl Cervone) پیش از آنکه این استارتاپ را بنیان بگذارند برای تکنوسرو (TechnoServe) کار می‌کردند، موسسه‌ای عام‌المنفعه که برای مبارزه با فقر با استفاده از راه‌کارهای هوشمند در کشورهای در حال توسعه ایجاد شده.

 براونینگ مدیر واحد کشاورزی و صنایع قهوه‌ تکنوسرو بوده و کروون به کشاورزان قهوه‌ی آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی در زمینه‌ی توسعه‌ی پایدار مشاوره می‌داده.

 

 

براونینگ در مصاحبه‌ای با تک‌کرانچ توضیح می‌دهد که تیم تکنوسرو زمان زیادی صرف خدمات‌رسانی به کشاورزان کوچکی می‌کرده که امکان کسب گواهی‌های توسعه پایدار را نداشته‌اند زیرا مزارع‌شان زیادی کوچک یا دور از دست‌رس بوده. الگوی فعالیت انوریتاس بر هم‌این اساس بنا شده و عمده‌ی مخاطبان خدمات آن کشاورزانی هستند که مزارع‌شان کوچک‌تر از دو هکتار است، درآمد روزانه‌شان زیر ۲ دلار است و شدیدا به درآمد حاصل از فروش قهوه برای ادامه زندگی خود و خانواده‌شان وابسته هستند.

او می‌افزاید: «ساز‌و‌کارهای موجود شاید به کار کشاورزان بزرگ بیاید یا گروه‌های مزرعه‌داری که تحت نام یک اتحادیه فعالیت می‌کنند ولی اصلا با نیاز تولیدکنندگان کوچک متناسب نیست و کسب گواهی‌ها برای این افراد می‌تواند بسیار سخت باشد.»

 با استفاده از هوش مصنوعی و تکنیک‌های یادگیری ماشین (machine learning) در کنار پردازش کامپیوتری داده‌های ماهواره‌ای مکان‌محور، تیم انوریتاس سعی دارد شیوه‌ی نظارت و بررسی فعالیت‌های کشاورزان را سریع‌تر و کارآمدتر کند. به عنوان مثال با پردازش داده‌های ماهواره‌ای انوریتاس بر اتفاقاتی چون جنگل‌زدایی نظارت دقیق داشته باشد.

 

 

با وجود همه‌ی اینها فعالیت‌های انوریتاس وابسته به همکاری گروه‌هایی است که مستقیما در مزارع حضور پیدا می‌کنند و انطباق فعالیت‌های کشاورزان با الگوهای توسعه‌ی پایدار را بررسی می‌کنند ولی در نهایت کاربرد هوشمند فناوری این استارتاپ را قادر ساخته به کشاورزان خرد خدمات رایگان عرضه کند.

تیم انوریتاس برای ارزیابی هر مزرعه ۳۰ شاخص را در نظر می‌گیرند که در زیرگروه‌های توسعه اقتصادی، نقش اجتماعی و تاثیر بر محیط‌‌زیست رده‌بندی می‌شوند. در زیرشاخه‌ی نقش اجتماعی به این موضوع پرداخته می‌شود که کشاورز از نیروی کار زیر سن قانونی استفاده نکند و به حقوق کارگران احترام بگذارد. در زمینه‌ی محیط‌زیست موضوعاتی چون جنگل‌زدایی، آلاینده‌ها و مصرف آفت‌زداها بررسی می‌شود. در زمینه‌ی توسعه اقتصادی، انوریتاس به بررسی این امر می‌پردازد که آیا کارگران از حقوق پایه بهره‌مند هستند، کسب‌و‌کار به‌صورت شفاف اداره می‌شود و این‌که آیا قیمت‌گذاری محصولات شفاف است؟ البته بررسی‌ها به اینها محدود نمی‌شود و بسیاری موارد دیگر را نیز در بر می‌گیرد.

در حال حاضر انوریتاس در ۱۰ کشور خدمات ارائه می‌کند از جمله: اوگاندا، اندونزی، اتیوپی، نیکاراگوئه و کاستاریکا می‌شود.

شرکت‌های بزرگ تولید و توزیع قهوه از بازار در حال رشد قهوه‌ی پایدار به دور نمانده‌اند زیرا می‌دانند فروش محصولاتی که با توجه سیاست‌های توسعه‌ی پایدار و با احترام به محیط‌زیست تولید شده می‌تواند در بازار اشباع‌شده‌ی قهوه، مزیت رقابتی قابل‌توجهی ایجاد کند. به عنوان مثال شرکت‌های بزرگی چون استارباکس، نستله و قهوه ایلی به عنوان بخشی ‌از پروژه‌های مسئولیت اجتماعی‌شان برنامه‌های توسعه‌ی پایدار معرفی کرده‌اند.

این شرکت‌ها به‌خوبی دریافته‌اند عرضه قهوه‌ای که با سیاست‌های توسعه‌ی پایدار و با احترام به محیط‌زیست تولید شده آنها را قادر می‌سازد محصولات‌شان را در بازار از سایر رقبا متمایز نشان دهند و مخاطب بیشتری جذب کنند.

به‌تازگی انجمن ملی قهوه آمریکا (NCA) در پژوهشی دریافته در گروه سنی بین ۱۹ تا ۲۴ سال، دو سوم افراد قهوه مصرفی‌شان را بر این اساس انتخاب می‌کنند که تولید آن متناسب با سیاست‌های اشتغال پایدار و دوستدار محیط زیست بوده یا نه.

در حال حاضر عمده‌ی توجه انوریتاس بر کشاورزان قهوه متمرکز شده ولی براونینگ می‌گوید که خدمات این استارتاپ امکان گسترش به سایر شاخه‌های کشاورزی مانند پنبه، کاکائو و روغن پالم را نیز دارد.

عمده‌ی سرمایه‌ی مصرفی انوریتاس را شرکت‌های تولید و توزیع قهوه‌ی بزرگ تامین کرده‌اند زیرا در بلند مدت استفاده از خدمات این استارتاپ می‌تواند هزینه‌های بررسی و صدور گواهی‌های توسعه‌ی پایدار را به صورت چشم‌گیری برای آن‌ها کاهش دهد. افزون بر این خدمات انوریتاس برای کشاورزان رایگان است و در عمل خروجی این سیستم بازی‌ای برد-برد برای کشاورزان و شرکت‌های بزرگ خواهد بود(آیکافی).