Top

کمکس

Image result for chemex coffee

کمکس چیست؟

قهوه ساز کمکس نوعی وسیله دم آوری است که به شیوه‌ی Pour-Over کار می‌کند. در این روش آب داغ بر روی پودر قهوه ریخته می‌شود و طی فرآیندی مشخص نوشیدنی نهایی به دست می‌آید. بدنه‌ی کمکس به شکل یک ساعت شنی و از جنس شیشه است. یک گردنی چوبی با بندی چرمی که به عنوان نگه دارنده‌ی گردنی عمل می‌کند دور شیشه در قسمت میانی قرار گرفته است. قهوه‌ی دم آوری شده توسط کمکس به لحاظ مزه و بادی بسیار نزدیک به قهوه‌های تهیه شده به روش قطره‌ای یا Drip است.

 

تاریخچه‌ی کمکس

بسیاری تصور می‌کنند که کمکس از دل موج سوم قهوه زاده شده است اما حقیقت این است که پیتر شلمبوم، شیمی‌دان امریکایی این نوع دم آوری را در سال ۱۹۴۱ و پیش از شروع سال‌های قهوه‌ی موج سومی اختراع و عرضه کرده است. شلمبوم در طی سال‌های کاری خود پتنت‌های فراوانی ثبت کرده است که در هر یک مربوط به حیطه‌های مختلفی بوده‌اند اما کمکس بدون شک شناخته شده‌ترین آن‌ها است. تمرکز شلمبوم بر روی این بود که وسایلی را که به طور روزمره استفاده می‌شوند کاربردی‌تر، جذاب‌تر و لذت بخش‌تر کند.

 

 

طراحی کمکس

بدنه‌ی اصلی این ظرف از شیشه‌ی مقاوم در برابر حرارتی به شکل ساعت شنی ساخته شده‌است. فیلترهای استفاده شده در کمکس از جنس کاغذی خاص هستند که بیشتر روغن موجود در قهوه را می‌گیرد و موجب می‌شود قهوه طعم نسبتا متفاوتی در مقایسه با قهوه‌ی دم شده توسط روش‌های دیگر داشته باشد.

 

 

 

دم‌آوری قهوه با استفاده از کمکس روشی است بسیار آسان و دلپذیر. بدون شک با یک‌بار امتحان کردن این روش و چشیدن مزه‌ی قهوه‌ی حاصل شده از آن، حتما این روش به یکی از علاقه‌مندی‌های شما نیز تبدیل خواهد شد؛ همانگونه که افراد زیادی در سراسر جهان در طی سال‌های اخیر به استفاده از این روش روی آورده‌اند(بلاگ بامارو).

  • 1
  • 1

پرفروش ترین ها

پربازدیدترین ها