Top

ائروپرس

Image result for aeropress

 

قهوه ساز ائروپرس (Aeropress)

ابزار و دستگاهی ساده می باشد که توسط مهندس فیزیک و مدرس دانشگاه استنفورد به نام Alan Adler اختراع شده است .او برای درست کردن تنها یک فنجان قهوه در قهوه ساز drip coffee که درست کردن Hن در حدود ۴ دقیقه طول می کشید فرد بسیار عجولی بود .او در ابتدا با ابزار ابتدایی شروع به ساختن و سرهم کردن وسیله ای کرد که به سرعت فشار آب داغ را در اطراف قهوه قرار می داد.

  Related image

 

این ابزار پلاستیکی به دلیل بیش از حد اسان بودن خود او را شگفت زده کرد اما از مزه قهوه راضی نبود بنابراین اواز یک برگه ی مناسب به عنوان صافی استفاده کرده که این کار باعث شد دستگاه قهوه ای تمیز و شفاف تر بدون طعم تلخی و مواد ته نشین شده در ته ظرف در پایان کار به او تحویل دهد.او به سرعت شروع به تولید این اسباب کار تجاری کرده وابزار و روشی بسیار محبوب در بین علاقمندان به قهوه شد.او در ابتدا آن را به عنوان قهوه اسپرسو ساز به فروش رساند اما خوشبختانه او متوجه شد که این دستگاه قهوه ای بسیار قوی تر از قهوه ساز اسپرسو به اوتحویل می دهد و متوجه تفاوت بین آنها شد.

 

 ۶ دلیل که قهوه ساز ائروپرس (Aeropress) روش خوبی برای تولید قهوه می باشد

- اول از همه اینکه کار با این قهوه ساز بسیار آسانتر از سایر قهوه ساز و قهوه جوش ها می باشد.برخلاف French press شما نیاز به چرخ آسیاب ندارید و هیچ روش خاصی برای کار با این دستگاه وجود ندارد فقط کافیست قهوه را قرار داده و فشار دهید.

- ائروپرس (Aero Press) بسیار ارزان قیمت بوده و با کلیه ابزارهای مورد استفاده در آن قیمتی بسیار ناچیز را در بردارد.

- بسیار سبک و بادوام می باشد بدون هیچ قسمت شیشه ای و شکستنی پس پیشنهاد خوبی برای مسافرت میباشد.

- بسیار سریع عمل می کند بدون هیچ فشار طولانی مدت و یا مرحله ای و می توان تنها در ۱ دقیقه به محض داغ شدن آب با آن قهوه درست کرد.

- قهوه به عمل اماده توسط ائروپرس (Aero press) بسیار شفاف بوده و دارای طعمی یکنواخت می باشد.

- در آخر شست و شو و تمیزکار این قهوه ساز برخلاف French press که شما باید تمام قسمت ها درگیر را شسته و از بین ببرید بسیار آسان می باشد و تمام قطعات آن به راحتی از هم برای شست وشو با آب جدا می شود.

 

یافتن قهوه ساز ائروپرس (Aeropress)

در ابتدای تولید این قهوه ساز خرید و یافتن آن بسیار دشوار بود اما امروز به فراوانی در بسیار از فروشگاه ها و سایت ها ی تبلیغاتی برای فروش یافت می شود.ائروپرس (Aero Press) تشکیل شده از چند قطعه که در ابتدا ممکن است فکر کنید که این وسیله بسیار پیچیده می باشد اما در واقع  چیزی که وجود دارد عبارت است از

- خود این دستگاه یک پیستون پلاستیکی می باشد.

- یک درپوش برای داخل این پیستون.

- یکی فیلتر و صافی که در داخل این درپوش قرار می گیرد.

- یک ابزار فشار آورنده به دانه های قهوه.

- یک قیف برای جمع آوری قهوه و هدایت آن به محل اصلی به طور پاکیزه.

- یک پره برای مخلوط کردن و هم زدن.

در واقع این دستگاه دارای دو سیلندر استوانه ای می باشد یک سیلندر انعطاف پذیر که در داخل سیلندر بزرگتر قرار می گیرد شبیه به یک سرنگ.سیلندر ها از پلی پروپیلن با رنگی متمایل به  خاکستری ساخته شده اند. اولین ائروپرس (Aero press) از پلی کربنات روشن ساخته شدند که سپس مدل های رنگی آنها ونیز وارد بازار شد.

 

نکاتی که در درست کردن قهوه با قهوه ساز ائروپرس (Aeropress) مهم می باشد

 یکی از نکات مهم دمای آب می باشد که باید توجه داشت که آب جوشیده مزه قهوه شما را تلخ می کند. و این را بخاطر داشته باشید که از آب داغ استفاده شود نه آب جوش . برای این کار آب مورد نیاز  خود را جوشانده و بگذارید یک دقیقه به دور از حرارت قرار دهید تا بخش عمده گرمای خود را از دست بدهد.

چگونه با قهوه ساز ائروپرس (Aeropress) قهوه درست کنی

Image result for aeropress make coffee

 

برای تهیه قهوه با این دستگاه دو روش وجود دارد که به شرح آن ها می پردازیم

روش اصلی

- در مرحله اول آب مورد نیاز خود را جوشانده و اجازه می دهید تا کمی از گرمای خود را در حدود یک دقیقه از دست بدهد دمای مطلوب چیزی در حدود ۱۷۵ تا ۱۹۵ درجه فارنهایت میباشد.

- با یک خرد کن یا قهوه آسیاب مناسب دانه ها را کوبیده و اسیاب کنید تا کاملا نرم و لطیف شوند مقدار مورد نیاز برای ائروپرس (Aero Press) ؛ ۴ قاشق سوپ خوری می باشد.

- اجزای این دستگاه را با ورق صافی درون سیلندر ان سرهم کرده و در قسمت بالای فنجان و لیوان خود قرار دهید .مقداری اب را برای نم دارو مرطوب کردن فیلتر دستگاه روی ان بپاچید.

- قیف را در در قسمت بالای فنجان قرار داده و آن را در داخل قهوه فشار داده و جابجا کنید.

- آب را تا زمانی که تا خط مشخص شده بالا نیامده بریزید .

- از یک قاشق یا پره هم زن استفاده کرده و مواد درون قهوه ساز را برای یکبار به سرعت هم بزنید.

- پیستون دستگاه را قرار داده و تا زمانی که صدای خش خش مربوط به قهوه را می شنوید آن را به سمت پایین فشار دهید.

- قهوه را بچشید و اگر طعم مطلوبی نداشت مقداری آب گرم را دوباره به آن اضافه کنید .

اما در روش دوم قیف ائروپرس (Aero Press) را قرار می دهیم سپس مقدار دو قاشق یا بیشتر قهوه به آن اضافه کرده و بعد آب داغ را تا پر شدن ظرف می ریزیم سپس مواد را برای یک بار هم می زنیم و اگر مواد در حال بیرون آمدن از دستگاه بود فقط برای یک دقیقه مواد را به داخل ظرف فرو می بریم سپس صافی را در درپوش قرار می دهیم و و آن را محکم درون بدنه اصلی پیچ می دهیم سپس به آرامی و با دقت تلنگر به ظرف میزنیم تا سرپوش پایین آمده و درون لیوان یا ظرف مورد نظر قرار بگیرد.حال مانند روش بالا  فشار می دهیم تا قهوه  وارد ظرف شده  و اگر مزه آن تلخ بود می توانیم به آن دوباره آب اضافه کنیم.

  • 1
  • 1

پرفروش ترین ها

پربازدیدترین ها