Top

قهوه ساز فرانسه (فرنج پرس)

قهوه ساز فرانسه (فرنج پرس)

فرنچ‌ پرس یا پلانجر

فرنچ‌پرس وسیله‌ای‌ست برای تهیه قهوه سیاه با یک روش خاص برای جدا کردن درد قهوه. ابداع آن احتمالا به دهه ۱۹۳۰ در ایتالیا برمی‌گردد؛ اما محبوبیتش بعد از جنگ عالم‌گیر دوم در فرانسه به اوج می‌رسد و نام خود را از این کشور وام می‌گیرد. در بعضی منابع آمده که مخترع آن یک ایتالیایی به‌نام آتیلیو کالی‌مانی (۱۹۲۹) بوده است. تا سال ۱۹۵۸ طراحی‌های متنوعی با همین اصل کارکرد به بازار می‌آید؛ تا این‌که فالی‌یرو بوندانینی در این سال نمونه‌ای ویژه شبیه مدل‌های امروز را به ثبت رسانده و خط تولید آن‌را در یک کارخانه کلارینت‌سازی در فرانسه راه‌اندازی می‌کند. شرکت دانمارکی بودوم امروزه از شناخته‌شده‌ترین تولیدکنندگان فرنچ‌پرس به‌شمار می‌رود.

 نام‌گذاری

فرنچ‌پرس را در نیوزلند٬ استرالیا و آفریقای جنوبی با نام coffee plunger می‌شناسند و به قهوه‌ای که بدین روش تهیه می‌شود plunger coffee می‌گویند. در بسیاری از کافه‌های ایران قهوه‌ای که فرنچ‌پرس یا پلانجر درست می‌کند را قهوه فرانسه می‌خوانند. در فرانسه این وسیله را با نام сafetière à piston و یا گاهی به‌ نام‌های تجاری انواع آن (مثل ملیور (Melior)) می‌شناسند. فرنچ‌پرس در بریتانیا و هلند به cafetière معروف است. علاوه بر این‌ها این قهوه‌ساز به‌نام‌های دیگری چون Press Pot و coffee press نیز شناخته می‌شود.

 روش تهیه قهوه فرنچ پرس

عدم نیاز فرنچ‌پرس به برق و سهولت استفاده از آن در اماکن مختلف و سفر، آن را به یکی از محبوب‌ترین و در عین‌حال حرفه‌ای‌ترین ادوات تهیه قهوه تبدیل کرده است. اگر قهوه‌سازهای فانتزی سفری را مستثنا کنیم٬ فرنچ‌پرس را می‌توان کم‌دردسرترین نوع قهوه‌ساز به‌حساب آورد که نه نیازی به برق دارد و نه شعله گاز. طرف‌داران دوآتشه قهوه فرنچ پرس معتقدند که هیچ روشی مثل استفاده از فرنچ‌پرس٬ طعم ذاتی قهوه را حفظ نمی‌کند.

فرنچ‌پرس معمولا به‌شکل استوانه‌ای فلزی یا شیشه‌ای‌ست که درون آن یک پیستون و در انتهای پیستون یک توری دایره‌ای شکل با سه جزء قرار دارد. پودر قهوه که با درجه‌ای متوسط رو به درشت آسیاب شده را در ظرف می‌ریزند٬ روی آن آب نزدیک به نقطه جوش اضافه می‌کنند و به‌مدت تقریبا ۴ دقیقه به آرامی به هم می‌زنند. پس از آن پیستون را روی ظرف قرار می‌دهند و خیلی آهسته آن‌را به پایین فشار می‌دهند تا درد قهوه را جدا کرده به کف ظرف ببرد. قهوه‌ای که فرنچ‌پرس درست می‌کند نسبتا سنگین و غلیظ٬ گل‌آلوده و مات است(آیکافی).

پرفروش ترین ها

پربازدیدترین ها