Top

دم آوری قهوه


 • آئروپرس(Aeropress)

  قهوه ساز (Aeropress)آئروپرس

     آئروپرس وسیله ای برای دم کردن قهوه است که در سال 2005 توسط آلن آدلر مخترع آمریکایی اختراع شد. قهوه خروجی این دستگاه بسیار با کیفیت و با کمترین تلخی و ترشی می باشد. همچنین بخاطر فیلترینگ خوب این دستگاه، هرگز تفاله قهوه در فنجان باقی نمی ماند. در این روش قهوه به مدت 10 تا 50 ثانیه در آب داغ(حدود 70 درجه) دم می کشد و سپس با فشار پیستون از یک فیلتر عبور کرده و آماده مصرف می شود. قهوه ای که با این روش بدست می آید کمی غلیظ تر از قهوه های دمی است.

   

  اجزا دستگاه آئروپرس

      - دو قسمت اصلی بدنه با نام های چمبر(محفظه) و پلانژر(استوانه فشار)

      - کپ (سرپوش پلاستیکی)

      - استیر (قاشق پلاستیکی)

      - اسکوپ (پیمانه پلاستیکی)

      - فیلتر (کاغذی قابل تعویض یا فلزی)

      - مخزن نگهداری فیلترها

      - فانل (قیف پلاستیکی)


  ادامه مطلب

 • یازده توصیه کلیدی برای باریستاها

  یازده توصیه کلیدی برای باریستاها  

  با مهدی مهرپور باریستای مجرب کافه پستو به گفت‌و‌گو نشستیم و از او خواستیم تا چند توصیه‌ی کلیدی در حرفه‌ی باریستایی را برای خوانندگان برشمرد. برای بسیاری ممکن است این نکات٬ ساده و پیش پا افتاده یا علی‌السویه به‌نظر برسد. اما بی‌تردید مرور و بازخوانی اصول ابتدایی این حرفه٬ برای هر باریستایی در هر سطحی از تخصص و تجربه ضروری‌ست. مهدی سال‌هاست به‌صورت علمی و عملی پیگیر زیر و بم حرفه‌ی باریستایی‌ست و یادداشت پیش رو حاصل چندین ساعت گپ‌ و گفت با اوست.

   


  ادامه مطلب

 • قهوه‌ جوش ناپلی

  این روش بسیار ساده و بدیعِ تهیه‌ی قهوه٬ جزو دسته‌ی «قطره‌‌چکانی» طبقه‌بندی می‌شود. در روش‌های قطره‌چکانی همان‌طور که از نامش برمی‌آید٬ آب به‌طریقی کم‌کم روی قهوه ریخته می‌شود و از یک فیلتر کاغذی (+ +)٬ پلاستیکی یا پارچه‌ای و یا صافی فلزی عبور می‌کند تا دُردْ جدا شده و قهوه صاف‌شده به‌دست داده شود. وظیفه ریختن آب روی قهوه یا به عهده یک قوری است (+ +)٬ یا دستگاه اتوماتیک قهوه‌ساز برقی؛ وسیله‌های دیگری هم هستند مثل قهوه‌ساز قطره‌چکانی یخی و یا همین قهوه‌جوش ناپلی. آن‌چه همه این روش‌ها را در یک دسته جای می‌دهد این است که آب به‌طور قطره‌قطره روی پودر قهوه چکانده می‌شود. اما مثلا در روش‌هایی مثل فرنچ‌پرس و یا موکاپات سیستم قطره‌چکانی‌ در کار نیست و آب به طریقه دیگری – مثل فشار – از روی پودر قهوه عبور می‌کند.


  ادامه مطلب

 • قهوه‌ساز Clever

  اساس کارکرد فهوه‌سازهای مختلف بر یک اصل کلی استوار است: ترکیب‌کردن آب و قهوه و سپس جداسازی دُرد قهوه از نوشیدنی قهوه. با اتکا به همین اصل ساده٬ صدها روش و ابزار برای تهیه‌ی قهوه توسط مبتکران و مبدعان خوش‌ذوق این صنعت به طرفداران قهوه معرفی شده است. هرازچند گاهی وسیله‌ی جدید و بدیعی برای درست‌کردن قهوه به بازار عرضه می‌شود که سازندگان آن کوشیده‌اند با ترکیب تکنیک‌های مختلف٬ نقاط ضعف روش‌های پیشین را برطرف کرده و قهوه‌ی مطلوب‌تری به‌دست دهند. پیش از این در آیکافی در دو رده‌ی قهوه‌ساز و روش‌های تهیه‌ی قهوه شما را با بعضی روش‌ها و ابزارآلات متداول و کمتر‌شناخته‌شده‌ی تهیه‌ی قهوه آشنا کرده‌ایم.

  با این مقدمه‌ی کوتاه٬ می‌رویم سراغ معرفی قهوه‌سازی به‌نام Clever Coffee Dripper که مکانیزمی هوشمندانه بر مبنای کارکرد دو روش شناخته‌ی شده‌ی قهوه یعنی فیلتری-چکه‌ای و فرنچ‌پرس دارد.


  ادامه مطلب

 • تهیه قهوه با فیلتر پارچه‌ای

  رای تهیه قهوه دمی یا آن‌چه به قهوه فرانسه در ایران معروف است، دُرد قهوه باید به‌طریقی از نوشیدنی قهوه جدا شود. در روش‌های فیلتری قطره‌ای – چه در متدها و ابزار دستی مانند کمکس و V60 و چه قهوه‌سازهای اتوماتیک – معمولا از فیلترهای کاغذی استفاده می‌شود. نیز در روش‌هایی مثل فرنچ‌ پرس یا قهوه‌ساز ناپلی، وظیفه‌ی جدا کردن تفاله‌ی قهوه برعهده‌ی یک توری یا صافی فلزی است. اما جز این‌ها، از فیلترهای پارچه‌ای نیز می‌شود برای صاف کردن قهوه استفاده کرد. این صافی پارچه‌ای قهوه در زبان انگلیسی به دلیل تشابه ظاهری آن با جوراب به Socks Coffee Filter معروف است.


  ادامه مطلب

 • ۱۲ فناوری برتر دم کردن قهوه

  شاید چای نوشیدنی متمدن‌تری باشد، اما این دانه‌های روست‌شده‌ی قهوه هستند که در رگ‌های بسیاری از طراحان و غیرطراحان جریان دارند. قهوه‌سازهای بی‌شماری وجود دارند که کیفیت آن‌ها بسیار بالاتر از دستگاه فیلتری آشپزخانه‌ی شما یا قهوه‌ساز دفتر کارتان است. این ۱۲ ابتکار «قهوه»‌ای همان‌قدر که کام‌تان را راضی می‌کنند چشمان‌تان را هم می‌نوازند.

  ترینیتی وان

  دستگاه قهوه‌ساز مارک فولکر برای قهوه تخصصی (اسپشالتی کافی) طراحی شده است. این دستگاه قابلیت آماده کردن قهوه به چند روش چکه‌ای (Pour Over)، عصاره‌گیری با کمک فشار هوا و سرد-دم کردن را دارد تا به شما امکان چشیدن طعم دانه‌های قهوه را از راه‌های گوناگون بدهد. در ساخت و پرداخت آن از فولاد ضدزنگ و چوب گردوی سیاه استفاده شده که این شعار تبلیغاتی را برازنده‌ی آن می‌کند: «قهوه‌سازی برای نمایش دادن، نه پنهان کردن».


  ادامه مطلب

 • قهوه‌ی سایفون: هیجان‌انگیز و ارزان

  «سرگر-دمی» (sar-gar-dami) شاخصی‌ست من‌درآوردی اما بی‌نهایت مهم که این‌گونه محاسبه می‌شود: میزان هیجان دخیل در دم‌کردنِ قهوه، بین صفر و صد (از حوصله‌سَربرِ مطلق تا بسیار هیجان‌انگیز) را بر قیمتی که پای دستگاهِ قهوه‌ساز می‌دهیم (از بسیار گران، مثل اسپرسوساز حرفه‌ای تا بسیار ارزان مثل قهوه‌ساز قطره‌چکانی (drip)) بخش می‌کنیم؛ حاصلِ تقسیمْ ارزش عددی شاخص سرگر-دمی‌ست که نشان می‌دهد نسبت به پولی که خرج کرده‌ایم، قهوه‌ساختن روزانه‌مان چقدر سرگرم‌مان می‌کند. طبعا هرچه شاخص بالاتر باشد روشِ مورد‌نظر هیجان‌انگیزترست. اکنون اگر روش‌های تهیه‌ی قهوه را براساس شاخص سرگر-دمی از زیاد به کم ردیف کنیم، «قهوه‌ی سایفون» با فاصله‌ی فراوان در جایگاهِ نخست قرار می‌گیرد؛ چراکه هرچند برای خرید دم و دستگاهِ این روش سرمایه‌ی فراوانی لازم ندارید، دم‌کردن قهوه‌ی سایفون بسیار هیجان‌انگیز است. در تَهِ طیف هم قهوه‌ی کپسولی قرار می‌گیرد. چرا؟ چون گذاشتن کپسول و فشردن دکمه حوصله‌سر بر مطلق است و از آنجا که صورتِ کسر صفر است، شاخص سرگر-دمی برای قهوه‌ی کپسولی صفر محاسبه می‌شود.


  ادامه مطلب

 • دم‌آوری قهوه با اروپرس با دستور پیشنهادی بلوباتل

  در روزگاری که قهوه در جایگاه هفتمین محصول کشاورزی دنیا قرار گرفته بود، دستگاهی به جهان قهوه معرفی شد که امروزه مسابقات آن در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود. الن ادلر اسباب‌بازی‌ساز، فیزیک‌دان و مدرس دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۰۵ با یک لوله‌ی پلاستیکی استریل روش منحصربه‌فردی برای دم‌آوری قهوه ارائه کرد که امروزه یکی از راه‌های سریع و آسان دم کردن قهوه – هم در کافه‌ها و هم در خانه‌ها – به‌شمار می‌رود.


  ادامه مطلب

 • ۱۲ افزودنی هیجان‌انگیز که قهوه را از این رو به آن رو می‌کند

  نگران نباشید در این نوشته سعی کرده‌ایم افزودنی‌هایی را به شما معرفی کنیم که علاوه بر این‌که حس و حال تازه‌ای به فنجان قهوه‌تان می‌بخشند، می‌توانند تاثیر کافئین بر بدن‌تان را نیز افزایش دهند.

  ۱- دارچین

  بدون شک حس خوب نوشیدن یک فنجان چای دارچین یا کاپوچینوی داغ که رویش پودر دارچین داشته را تجربه کرده‌اید. پودر و چوب دارچین در تمام خانه‌ها پیدا می‌شود. اگر دوست دارید قهوه‌تان را با شیر و شکر بنوشید می‌توانید کمی پودر دارچین هم به آن اضافه کنید و از آمیزش رایحه‌ی گرم دارچین با عطر خوش قهوه لذت ببرید. دارچین فواید درمانی متفاوتی دارد. برخی می‌گویند که مصرف دارچین می‌تواند به کاهش وزن و افزایش سوخت‌و‌ساز بدن کمک کند. افزون بر این طبع گرم دارچین بدن را در برابر سرماخوردگی در فصل‌های سرد پاییز و زمستان مقاوم‌تر می‌کند.


  ادامه مطلب

 • مراسم قهوه خوری خوزستان

  مراسم قهوه خوری از روزگار دیرین مورد احترام مردم عرب و دارای آیین و رسومات خاص خـــود می‌باشد. قهوه اولین چیزی است که عربها پس از سلام و خوش آمدگویی با آن از میهمانان خـــــــود پذیرایی می‌کنند. قهوه جهت پذیرایی از همه افراد قوم و میهمانان فقیر و غنی استفاده می‌شود.


  ابزار آماده سازی قهوه
  وسایل آماده سازی قهوه متعدد هستند که به جمع آنها “المعامیل” می‌گویند.


  ادامه مطلب